Прејди на содржината

Зграда на ул. „Раде Кончар“ бр. 4а (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на ул. „Раде Кончар“ бр. 4а
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (09.10.2015)
ВидСтанбена зграда
Адресаул. „Живко Чинго“ бр. 4а
ул. „Раде Кончар“ бр. 4а (стара адреса)
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови3 + полуподрум

Зграда на ул. „Раде Кончар“ бр. 4азграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-527 од 9 октомври 2015 година.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 50-51. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]