Прејди на содржината

Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 108 (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 108
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (17.09.2015)
Видстанбена зграда
Адресаул. „Орце Николов“ бр. 108
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови4 + полуподрум

Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 108зграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-428 од 17 септември 2015 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 50. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]