Прејди на содржината

Зграда на ул. „Аминта Трети“ бр. 17 (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на ул. „Аминта Трети“ бр. 17
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (16.09.2015)
Видстанбена зграда
Адресаул. „Аминта Трети“ бр. 17
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови4 + полуподрум

Зграда на ул. „Аминта Трети“ бр. 17зграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-434 од 16 септември 2015 година.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 49. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]