Прејди на содржината

Затемнување на Сонцето на 8 април 2024 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Solar eclipse set 2022–2025

Целосно затемнување на Сонцето ќе се случи во понеделник, 8 април 2024 година, и ќе биде видливо во Северна Америка. Затемнувањето на Сонцето се случува кога Месечината минува помеѓу Земјата и Сонцето, и го сокрива Сонцето за гледачот на Земјата. Целосното затемнување на Сонцето се случува кога дијаметар на Месечината е поголем од Сонцето, блокирајќи ја сета директна сончева светлина и претворајќи го денот во темнина. Целосното затемнување се јавува само во мал дел на површината на Земјата каде што паѓа сенката на Месечината. Делумно затемнување на Сонцето е видливо вопоголем регион широк илјадници километри каде што паѓа полусенката на Месечината.

Се случува само еден ден по перигеј (перигеј во недела, 7 април 2024 година), кога очигледниот дијаметар на Месечината ќе биде 5,5% поголем од просекот.

Ова затемнување ќе биде првото целосно затемнување на Сонцето што ќе биде видливо во Канада по 26 февруари 1979 година, [1] [2] прво во Мексико од 11 јули 1991 година, [3] и прво во САД од 21. август 2017 година. Тоа ќе биде единственото целосно затемнување на Сонцето во 21-от век каде што целосното затемнување на Сонцето ќе биде видлива во Мексико, САД и Канада. [4] Тоа ќе биде и последното целосно затемнување на Сонцето видливо во соседните Соединетите Американски Држави до 23 август 2044 година.

Наредно затемнување на Сонцето оваа година ќе се случи шест месеци подоцна, на 2 октомври 2024 година.

Видливост

[уреди | уреди извор]
Анимација на патеката на затемнувањето

Целосното затемнување на Сонцето ќе биде видливо во тесен појас на Тихиот Океан поминувајќи 200 nm северно од островите Маркеза, а подоцна и во Северна Америка, почнувајќи од брегот на Тихиот Океан, а потоа искачувајќи се во североисточен правец низ Мексико, САД, и Канада, пред да заврши во Атлантскиот Океан.

Во Мексико, целосното затемнување на Сонцето ќе помине низ државите Синалоа, Дуранго и Коахуила.

Соединети Држави

[уреди | уреди извор]

Во Соединетите Држави, целосното затемнување на Сонцето ќе биде видлива низ државите: Тексас, Оклахома, Арканзас, Мисури, Тенеси, Илиноис, Индија, Охајо, Пенсилванија, северниот дел на Њујорк и северен Вермонт, Њу Хемпшир.[5], [6] [7] Најголемиот град каде ќе се следи целосно затемнување на Сонцето ќе биде Далас, Тексас. Тоа ќе биде второ целосно затемнување видливо од централниот дел на Соединетите држави за само 7 години, по затемнувањето на 21 август 2017 година.

Целосното затемнување на Сонцето ќе помине низ градот Вапаконета, Охајо, домот на Нил Армстронг, првиот човек што стапна на Месечината. Ова ќе биде последното целосно затемнување на Сонцето видливо во САД до 23 август 2044 година.

Делумно затемнување на Сонцето ќе биде видливо во сите други делови на Соединетите Американски Држави. Што се однесува до Алјаска, тоа ќе биде видлива само во Југоисточна Алјаска (Алјаска Панхендл).

Во Канада, целосното затемнување на Сонцето ќе помине преку делови од Јужен Онтарио, делови од јужен Квебек, централен Њу Бранзвик [8] западниот остров Принц Едвард, [9] северниот врв на островот Кејп Бретон, Нова Шкотска, [10] и централен Њуфаундленд. Потоа, ќе исчезне на источниот атлантски брег на Њуфаундленд.

Делумно затемнување на Сонцето ќе биде видливо во сите делови на Канада, освен во западниот дел на Јукон и западниот врв на северозападните територии.

Делумно затемнување ќе се види во Свалбард (Норвешка), Исланд, Ирска, западните делови на Велика Британија, северозападните делови на Шпанија и Португалија, Азорските и Канарските Острови. [11]

Централна Америка и Јужна Америка

[уреди | уреди извор]

Делумно затемнување ќе се види во сите земји од Централна Америка, од Белизе до Панама, Големи Антили (Куба, Доминиканска Република, Хаити, Порторико и Јамајка) и северна Јужна Америка (Колумбија).

Океанија

[уреди | уреди извор]

Делумно затемнување ќе се види на Хаваи, источен Кирибати (источни острови Феникс и сите острови Лајн), Токелау, Американска Самоа освен нејзиниот краен западен дел, островите Кук, Француска Полинезија и Островите Питкерн. Иако сите се наоѓаат источно од 180-от меридијан, по локално време, делумното затемнување во Кирибати и Токелау е во вторник, 9 април 2024 година.

Изгледи за покривање на облак долж патеката

[уреди | уреди извор]

Април е месец на променливо време. Од сите елементи важни за гледање на затемнувањето, облачноста во текот на денот на затемнувањето е веројатно најважно, освен ако не се присутни силни бури на југ, или пролетни бури со услови слични на снежна бура на север.

Поврзани затемнувања

[уреди | уреди извор]

Патеката на ова затемнување ќе се поклопи со патеката на претходното целосно затемнување на Сонцето од 21 август 2017 година, при што пресекот на двете патеки ќе биде во јужниот дел на Илиноис, во Маканда, јужно од Карбондејл. [12] Градовите Бентон, Карбондејл, Честер, Харисбург, Мерион и Метрополис во Илиноис; Кејп Жирардо, Фармингтон и Перивил во Мисури, како и Падука, Кентаки, ќе има околу 9,000 квадратна милјаs (23,000 km2) поклопување на патеките на затемнувањата од 2017 и 2024 година.

Затемнувања во 2024 година

[уреди | уреди извор]
 • Делумно затемнување на Месечината на 25 март.
 • Целосно затемнување на Сонцето на 8 април.
 • Делумно затемнување на Месечината на 18 септември.
 • Прстенесто затемнување на Сонцето на 2 октомври.

Затемнување на Сонцето 2022-2025 година

[уреди | уреди извор]

Предлошка:Solar eclipse set 2022–2025

Ова затемнување е дел на затемнувања што настануваат во определени временски периоди. Затемнувањето на Сонцето се повторува приближно на секои 177 дена и 4 часа (период) на наизменични јазли од орбитата на Месечината.

Предлошка:Solar Saros series 139

Серијата Тритос

[уреди | уреди извор]

Предлошка:Solar Trito series 2002 June 10Предлошка:Solar Metonic series 2001 June 21

Други затемнувања на Сонцето во Соединетите Држави

[уреди | уреди извор]

Значајно целосно и прстенесто затемнување на Сонцето во Соединетите држави во 20 век:

Вкупно Прстенест Прстенест Вкупно Вкупно Вкупно Прстенест Вкупно Прстенест
8 јуни 1918 година
22 ноември 1919 година
1 септември 1951 година
30 јуни 1954 година10 јули 1972 година
26 февруари 1979 година
30 мај 1984 година
11 јули 1991 година
10 мај 1994 година

Значајно целосно и прстенесто затемнување на Сонцето во Соединетите држави во 21 век:

Прстенест Вкупно Прстенест Вкупно Вкупно Прстенест Вкупно Прстенест
20 мај 2012 година
21 август 2017 година
14 октомври 2023 година8 април 2024 година
12 август 2045 година
11 јуни 2048 г
30 март 2052 година
16 јануари 2056 година

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 • Список на затемнувања на Сонцето во 21 век
 1. Aziz, Saba (February 12, 2024). „Total solar eclipse: All you need to know about the rare celestial event“. Global News. Посетено на February 13, 2024.
 2. Dickinson, Terence (August 3, 2017). „Canada's last solar eclipse in 1979“. Maclean's. Архивирано од изворникот на August 12, 2017. Посетено на August 24, 2017.
 3. Total Solar Eclipse in Mexico, 1991 (Spanish). National Autonomous University of Mexico. 1991. ISBN 9789683617613. Посетено на 2009-04-02.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Location of Total Solar Eclipse of April 8, 2024“. GreatAmericanEclipse.com. Посетено на September 9, 2017.
 5. Gore, Leada (August 22, 2017). „Solar eclipse 2024: Best U.S. cities to see the next total solar eclipse“. The Birmingham News. Посетено на February 11, 2018.
 6. Gore, Leada (August 22, 2017). „Solar eclipse 2024: Best U.S. cities to see the next total solar eclipse“. The Birmingham News. Посетено на February 11, 2018.
 7. Eliasen, Terry (August 21, 2017). „Next Solar Eclipse Puts New England in Path Of Totality“. CBS Boston. Посетено на February 11, 2018.
 8. Fowler, Shane (August 23, 2017). „Prime location to view total eclipse in 7 years? New Brunswick“. CBC News. Woodstock and Miramichi will spend the most time in the dark with totality durations of 3:17 and 3:09. Fredericton will experience about 2:21 minutes of totality. Moncton, Saint John and Bathurst will just miss out on experiencing a total technical blackout, but will still see 98 to 99 per cent of the sun disappear.
 9. Yarr, Kevin (August 23, 2017). „P.E.I. on the path for 2024 total solar eclipse“. CBC News. Посетено на August 29, 2017. Totality will cover the Island from about Summerside and west, with the centre of the path crossing over North Cape.
 10. „NASA – Total Solar Eclipse of 2024 Apr 08“. March 27, 2008. Архивирано од изворникот на 2008-03-27.
 11. „Eclipse Path of Total Solar Eclipse on April 8, 2024“. www.timeanddate.com.
 12. „Total Solar Eclipse 2017 – Path Overlap with the 2024 Eclipse“. eclipse2017.org. Архивирано од изворникот на 2017-09-03. Посетено на 2017-09-01.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]