Грбови во Јужна Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужна Америка.

Ова е галерија на грбови во Јужна Америка. Галеријата ги опфаќа сите независни држави на овој континент, но и зависните самоуправувачки територии.

Независни држави[уреди | уреди извор]

Држава Грб Гесло Статија
Аргентина Coat of arms of Argentina.svg нема Грб на Аргентина
Боливија Coat of arms of Bolivia.svg нема[1] Грб на Боливија
Бразил Coat of arms of Brazil.svg нема[2] Грб на Бразил
Чиле Coat of arms of Chile.svg „Со причина или со сила“
„Por la Razón o la Fuerza“
Грб на Чиле
Колумбија Coat of arms of Colombia.svg „Слобода и ред“
„Libertad y Orden“
Грб на Колумбија
Еквадор Coat of arms of Ecuador.svg нема Грб на Еквадор
Гвајана Coat of Arms of Guyana.svg „Еден народ, една нација, една судбина“
„One people, One Nation, One Destiny“
Грб на Гвајана
Панама Coat of arms of Panama.svg „За придобивката на светот“
„Pro Mundi Beneficio“
Грб на Панама
Парагвај Coat of arms of Paraguay.svg „Мир и правда“
„Paz y Justicia“[3]
Грб на Парагвај
Перу Escudo nacional del Perú.svg нема Грб на Перу
Суринам Coat of arms of Suriname.svg „Правда, побожност, верност“
„Justitia - Pietas - Fides“
Грб на Суринам
Тринидад и Тобаго Coat of Arms of Trinidad and Tobago.svg „Заедно се стремиме - заедно достигнуваме“
„Together We Aspire - Together We Achieve“
Грб на Тринидад и Тобаго
Уругвај Coat of arms of Uruguay.svg нема Грб на Уругвај
Венецуела нема[4] Грб на Венецуела

Зависни територии[уреди | уреди извор]

Територија Грб Гесло Статија
Јужна Џорџија и Јужни Сендвички Острови Coat of arms of South Georgia and the South Sandwich Islands.svg „Лавот ја чува неговата земја“
„Leo Terram Propriam Protegat“
Грб на Јужна Џорџија и Јужни Сендвички Острови
Фолкландски Острови Coa Falkland.svg „Посакувај го точното“
„Desire the Right“
Грб на Фолкландските Острови
Француска Гвајана Blason de la Guyane.svg нема[5] Грб на Француска Гвајана

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. На грбот е испишано името на државата на шпански, односно Bolivia
  2. На грбот е испишан важен бразилски историски датум заедно со целосното име на државата на португалски јазик, односно República Federativa do Brasil - 15 de Novembro de 1889
  3. Геслото се наоѓа на предниот дел од грбот. На задниот дел се наоѓа името на државата, односно República del Paraguay
  4. На грбот се испишани важни венецуелски историски датуми и името на државата, односно 19 de Abril de 1810 - 20 de Febrero de 1859Independencia - FederaciónRepública Bolivariana de Venezuela
  5. На грбот е испишан годината 1643.

Поврзано[уреди | уреди извор]