Вирцбуршки дворец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вирцбуршкиот дворец со градините и плоштадот*
Светско наследство на УНЕСКО

Градинската фасада на дворецот
Држава Германија
Тип културно
Критериуми i, iv
Навод 169
Регион** Европа и Северна Америка
Записно минато
Запис 1981  (V заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Вирцбуршки дворец (германски: Würzburger Residenz) — кнежевски дворец во Вирцбург, Германија, дело на тогашниот водечки барокен архитект Балтазар Нојман, по нарачка на кнезот-епископ на Вирцбург, Јохан Филип Франц фон Шенборн и неговиот брат Фридрих Карл фон Шенборн во 1720 г. и бил завршен во 1744 г. Фреските во внатрешноста ги насликал венецијанскиот сликар Џовани Батиста Тјеполо со помош на неговиот син Доменико. Највеличествени простории се скалиштето, капелата и големиот салон. Наполеон Бонапарт дворецот го нарекол „најубавиот владички дом во Европа“.

Дворецот бил многу оштетен во Втората светска војна, и неговата реставрација е започната уште од 1945 г. Во 1981 г. е прогласен за светско наследство на УНЕСКО.[1]

Градинаската фасада на дворецот
Фасадата со чесниот двор

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]