Маркгрофовска оперска куќа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Маркгрофовска оперска куќа Бајројт*
Светско наследство на УНЕСКО

Bayreuth, Markgr Opernh 1995.jpg
Држава Германија
Тип културно
Критериуми i, iv
Навод 1379
Регион** Европа и Северна Америка
Записно минато
Запис 2012  (XXXVI заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Маркгрофовска оперска куќа (германски: Markgräfliches Opernhaus) или Маркгрофовска опера е барокна оперска куќа во градот Бајројт, Германија, изградена помеѓу 1744 и 1748 од Јозеф Сен-Пјер. Таа е една од неколку преостанати театри во Европа од овој период и била во голема мера обновена. Внатрешноста била дизајнирана од Џузепе Гали Бибјена и неговиот син Карло од Болоња во доцен барокен стил. Принцезата Вилхелмина од Прусија (постарата сестра на Фридрих Велики), жена на Фридрих (маркгроф на Бранденбург-Бајројт), учествувала како писател, играч, композитор, актер и режисер.

Големината на сцената (27 метри)[1] го привлекла Рихард Вагнер, кој подоцна ја изградил својата Фестивалска сала во Бајројт, северно од градот.

Секој септември, театарот е домаќин на Бајројтскиот барокен фестивал, со изведби на ретки оперски дела.

На 30 јуни 2012, оперската куќа била впишана во списокот за светско културно наследство на УНЕСКО.[2]

Театарот е затворен од август 2012 поради опсежно реновирање и реконструкција, процес кој се очекува да трае неколку години.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]