Музејски Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 52°31′17″N 13°23′44″E / 52.52139°СГШ 13.39556°ИГД / 52.52139; 13.39556

Светско наследство на УНЕСКО
Музејски Остров
Назив според описот на списокот
Стариот музеј, јуни 2003.
Вид Културен
Критериуми ii, iv
Навод 896
Регион по УНЕСКО Европа и Северна Америка
Запис
Прогласено 1999 (23то. заседание)
Музејски Остров is located in Свет
Музејски Остров
Музејски Остров (Свет)

Музејскиот Остров (герм. Museumsinsel) во Берлин е името на северната половина од островот во реката Шпре која протекува низ центарот на Берлин, и на кој се наоѓаат неколку светски познати музеи кои ги поставил уште прускиот крал Фридрих Вилхелм IV во 1841. Изградени од неколку последователни Пруски кралеви, колекциите на уметност и археологија биле преобразени во јавна фондација (Фондација за Пруско културно наследство) по 1918 г., и таа се грижи за музеите до денес.

Колекциите биле ограбени и поделени по Втората светска војна, но денес се обединети и прибрани, со исклучок на Пријамовото азно, исто познато и како Златото на Троја, откопано од Хајнрих Шлиман во 1873, потоа прошверцувано од Турција во Берлин, а денес се наоѓа во Пушкиновиот музеј во Москва, Русија.

Постојат неколку музејски поставки во посебни згради:

  • Новиот музеј се наоѓа позади Стариот музеј, бил завршен во 1859. год., бил скоро целосно уништен во Втората светска војна, а денес се реконструира. Кога ќе биде завршен во 2009., се планира да ја содржи Египетската и предисториската поставка, како и пред војната.
  • Старата национална галерија била изградена во 1876. и во неа е изложена уметност од 19. век донирана од банкарот Јоаким Х.В. Вагенер. Колекцијата била значајно зголемена, и денес е една од најголемите збирки на скулптури и слики од 19. век во Германија. Денес, галеријата ги изложува само сликите, а скулптурите се изложени во блиската Фридрихсвердерска црква.
  • Кајзерфридриховиот музеј бил отворен во 1904., денес е Музеј „Боде“. Сместен е на северниот врв на островот и лесно е препознатлив по бакарната купола. Содржи колекции од антички и византиски скулптури и уметнички предмети.
  • Последниот изграден, и можеби највреден музеј е Пергамон, завршен во 1930. година, кој изложува реконструкции во оригинална големина на монументални антички згради, како што се Пергамонскиот олтар, портата Иштар на Вавилон и портата на пазарот во Милет. Овие реконструкции се состојат од оригиналните делови пренесени од местата кајшто се пронајдени.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]