Џовани Стропа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џовани Стропа
Џовани Стропа како тренер на Фоџа во 2017 година
Лични податоци
Полно име Giovanni Stroppa[1]
Роден на 24 јануари 1968(1968-01-24)(56 г.)
Роден во Мулацано, Италија
Висина 1.82 м
Позиција среден ред
Младинска кариера
Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986–1991 Милан Милан 35 (2)
1987–1989Монца Монца (п) 71 (5)
1991–1993 Лацио Лацио 50 (5)
1993–1994 Фоџа Фоџа 30 (8)
1994–1995 Милан Милан 19 (3)
1995–1997 Удинезе Удинезе 45 (3)
1997–2000 Пјаченца Пјаченца 63 (3)
2000 Бреша Бреша 17 (4)
2000–2002 Џенова Џенова 59 (5)
2002–2003 Алцано 25 (5)
2003–2004 Авелино Авелино 33 (1)
2004–2005 Фоџа Фоџа 9 (1)
2005 Кјари 7 (2)
Репрезентација
1989–1990 Италија 21 7 (3)
1989 Италија Б[2] 1 (1)
1993–1994 Италија 4 (0)
Тренер на екипи
2011–2012 Сидтирол Сидтирол
2012 Пескара Пескара
2013 Специја Специја
2015–2016 Сидтирол Сидтирол
2016–2018 Фоџа Фоџа
2018 Кротоне Кротоне
2018–2021 Кротоне Кротоне
2021–2022 Монца Монца
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Џовани Стропа (роден на 24 јануари 1968 година) — италијански професионален фудбалски тренер и поранешен играч кој за последно бил главен тренер на клубот Монца од Серија А.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Милан и позајмица во Монца[уреди | уреди извор]

Стропа ја започнал својата играчка кариера во младинскиот систем на Милан и бил позајмен две сезони во Монца, де факто фидер клуб на Милан во тоа време. Тој се вратил во Милан во 1989 година, правејќи го своето професионално сениорско деби за клубот во Копа Италија на 23 август, во ремито 0–0 на гости против Парма. Милан подоцна стигнал до финалето на Купот на Италија, каде бил поразен од Јувентус. Тој го направил своето деби во Серија А на 27 август 1989 година, во победата од 3–0 на гости над Чезена, одбележувајќи ја приликата со постигнување гол од далечина. Стропа ја завршил својата прва сезона со тимот со освојување на европски куп, европски суперкуп и интерконтинентален куп во 1990 година, под тренерот Ариго Саки. [3]

Лацио и Фоџа[уреди | уреди извор]

Во 1991 година, тој потпишал за Лацио и во 1993 година се преселил во Фоџа, тогаш аутсајдерски тим од Серија А, познат по нивниот спектакуларен, офанзивен стил на игра под тренерот Зденек Земан.

Враќање во Милан[уреди | уреди извор]

По импресивната сезона со Фоџа, тој се вратил на стадионот Сан Сиро за да игра со Милан една сезона, освојувајќи го својот трет УЕФА Суперкуп со клубот, како и Суперкупот на Италија.  Вкупно, Стропа одиграл 85 настапи за Милан, постигнувајќи девет гола; тој го направил својот последен настап за клубот во поразот со 1–0 на гости кај Наполи, во Серија А, на 18 мај 1995 година [3]

Последни години[уреди | уреди извор]

Откако го напуштил Милан, Стропа потоа играл две сезони со Удинезе и две и пол сезони во Пјаченца, пред да се приклучи на Бреша на зимскиот трансфер пазар во 2001 година. По неколку други искуства со Џенова во Серија Б, Алзано Вирешит од Серија Ц1 и Авелино од Серија Б, тој се вратил во Фоџа, во Серија Ц1, во 2004 година [3]

Тој се пензионирал кон крајот на 2005 година, по краток престој во Чјари од Серија Д, каде што му се придружил неговиот поранешен соиграч од Бреша и напаѓач Дарио Хубнер. [3]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Забележливите игри на Стропа за клубот дури му дозволиле да го направи своето деби за фудбалската репрезентација на Италија на 13 октомври 1993 година, во победата од 3–1 на домашен терен над Шкотска; [3] вкупно, тој забележал четири настапи за Италија помеѓу 1993 и 1994 година, под водство на неговиот поранешен менаџер на Милан, Саки. [4]

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

Милан до 21 години[уреди | уреди извор]

Стропа бил тренер на тимот на Милан до 21 години во сезоната 2010-11, но бил ослободен од должноста на 11 јуни 2011 година, со уште една година до крајот на неговиот договор, и само една недела откако загубил со 1-0 од Рома во четвртфинале на Кампионато Примавера. [5]

Зудтирол[уреди | уреди извор]

На 13 јули 2011 година тој беше претставен како нов главен тренер на Зудтирол. [6]

Пескара[уреди | уреди извор]

На 8 јуни 2012 година, тој бил именуван за главен тренер на новодојдените во Серија А, Пескара, заменувајќи го Зденек Земан, неговиот поранешен шеф за време на неговиот прв период како играч во Фоџа, кој потпишал заРома неколку дена пред неговото назначување. [7] Му помагале Андреја Гера, Франческо Сита, Андреја Тонели и Масимо Марини. Тој поднел оставка како тренер на Пескара на 18 ноември 2012 година, по серијата лоши резултати и тимот паднал во средината на зоната за испаѓање. Тој го напуштил клубот заедно со Гуера (заменик-тренер) и двајцата помошници Сита и Тонели. 

Специја[уреди | уреди извор]

Во јуни 2013 година, тој ил именуван за нов тренер на клубот Специја од Серија Б. [8]

Враќање во Зудтирол[уреди | уреди извор]

На 20 април 2015 година, Стропа се вратил како главен тренер на Зудтирол завршувајќи ја сезоната 2014–15 на десеттото место. Следната сезона, Стропа му помогнал на тимот уште еднаш да заврши на десеттото место. На 12 мај 2016 година, клубот соопштил дека договорот на Стропа нема да биде обновен по истекот на 30 јуни.

Фоџа[уреди | уреди извор]

На 14 август 2016 година, тој бил назначен од Фоџа. Тој стигнал до промоција во Серија Б со тимот на Пулисе.

Кротоне[уреди | уреди извор]

Во јуни 2018 година, Стропа бил назначен за тренер на Кротоне, на местото на Валтер Зенга. [9] Кротоне го објавил отпуштањето на Стропа на 29 октомври 2018 година [10] Тој бил вратен на функцијата главен тренер на 28 декември 2018 година, по оставката на Масимо Одо, кој претходно го заменил на чело на калабрискиот клуб. [11]

Од неговото враќање во Кротоне, Стропа го предводел калабрискиот клуб до дванаесеттото место во неговата прва сезона, и му бил доделен нов договор. [12] Во својата втора сезона, тој го предводел Кротоне до автоматска промоција во Серија А, водејќи ги Рособлу назад во највисоката лига по двегодишно отсуство. Неговата дебитантска сезона како менаџер во Серија А сепак не се покажала како успешна, бидејќи Кротоне се борел да остане надвор од зоната за испаѓање, што довело до отказ на Стропа на 1 март 2021 година [13]

Монца[уреди | уреди извор]

На 28 мај 2021 година, било објавено дека Стропа ќе биде назначен за главен тренер на Монца на 1 јули. [14] Тој се вратил во клубот 32 години по неговото искуство како играч. [14] Првата победа на Стропа како тренер на Монца дошло на 29 август, помагајќи му на неговиот тим да победи со 1–0 на домашен терен против Кремонезе[15]

Тој ја одвел Монца до четвртото место во регуларниот дел од сезоната, пропуштајќи ја автоматската промоција по поразот од Перуџа со 0-1 во последниот натпревар, што им овозможило на Кремонезе и Пиза да ги надминат Бјанкоросите, кои биле на второто место на еден натпревар до крајот. [16] Во промотивниот плеј-оф турнир, Монца влегла во полуфиналето, каде што ја елиминирала Бреша, а потоа ја совладала Пиза во финалето во две средби со вкупен резултат 6-4 (по продолженија), со што клубот обезбедил историска прва промоција во Серија А во 110-годишната клупска историја. [17]

Стропа сепак бил разрешен на 13 септември 2022 година, откако освоил само еден бод во првите шест натпревари од сезоната. [18]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Брз, енергичен и талентиран, но сепак склон кон повреди, Стропа бил главно познат по своите технички вештини и неговата способност да создава шанси за соиграчите, што му овозможило да игра во неколку креативни улоги во средниот ред и во нападот: тој првично бил распореден како офанзивен играч за врска, или како помошен напаѓач, но тој исто така се користел и како крилен играч, па дури и како централен играч за врска; подоцна играл како длабок лажен плејмејкер во последните сезони од неговата кариера. [3] [19] [20]

Статистика[уреди | уреди извор]

Менаџерска[уреди | уреди извор]

Обновено на 11 септември 2022[21]

Почести[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Comunicato Ufficiale N. 83“ [Official Press Release No. 83] (PDF). Lega Serie A. 12 November 2012. стр. 6. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-08-09. Посетено на 6 December 2020.
 2. Courtney, Barrie (22 May 2014). „England - International Results B-Team - Details“. RSSSF. Посетено на 21 April 2017.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 „Giovanni Stroppa“ (италијански). magliarossonera.it. Посетено на 6 March 2016.
 4. „Stroppa, Giovanni“ (италијански). FIGC. Архивирано од изворникот на 27 January 2018. Посетено на 6 March 2016.
 5. „UFFICIALE: Stroppa esonerato da tecnico della Primavera“. milannews.it (италијански). milannews.it. Посетено на 11 June 2011.
 6. „CALCIO: LEGA PRO; STROPPA NUOVO ALLENATORE SUDTIROL“ [FOOTBALL: LEGA PRO; STROPPA NEW SUDTIROL HEAD COACH] (италијански). ANSA.it. 13 July 2011. Архивирано од изворникот на 14 July 2011. Посетено на 13 July 2011.
 7. „Ufficiale: Giovanni Stroppa nuovo allenatore“ [Official: Giovanni Stroppa new head coach] (италијански). Delfino Pescara 1936. 8 June 2012. Архивирано од изворникот на 29 October 2013. Посетено на 9 June 2012.
 8. „Ufficiale: Giovanni Stroppa è il nuovo allenatore dello Spezia“ [Official: Giovanni Stroppa is the new Spezia head coach] (италијански). Spezia Calcio. 20 June 2013. Посетено на 6 July 2013.
 9. „GIOVANNI STROPPA È IL NUOVO ALLENATORE DEL CROTONE“. F.C. Crotone. 20 June 2018.
 10. „MISTER STROPPA SOLLEVATO DALL'INCARICO“ (италијански). Crotone. 29 October 2018.
 11. „ODDO SI DIMETTE. STROPPA È IL NUOVO ALLENATORE“ (италијански). FC Crotone. 28 December 2018. Посетено на 28 December 2018.
 12. „Salvezza, promozione, difficoltà ed esonero: l'avventura di Stroppa a Crotone tra gioie e dolori“ (италијански). TuttoMercatoWeb. 1 March 2021.
 13. „Official: Crotone sack Stroppa“. Football Italia. 1 March 2021.
 14. 14,0 14,1 „Welcome back Giovanni Stroppa!“. A.C. Monza (англиски). 28 May 2021. Посетено на 28 May 2021.
 15. „La Cremonese gioca meglio, il Monza vince: finisce 1–0 in Brianza“. Pianeta Serie B (италијански). 29 August 2021. Посетено на 29 August 2021.
 16. „Cremonese in serie A, il Monza crolla a Perugia e va ai playoff: i verdetti della serie B“. Il Giorno (италијански). 6 May 2022. Архивирано од изворникот на 2022-06-09. Посетено на 6 May 2022.
 17. „BERLUSCONI'S MONZA PROMOTED TO SERIE A AFTER SEVEN-GOAL THRILLER“. Football Italia. 29 May 2022. Посетено на 29 May 2022.
 18. „COMUNICATO UFFICIALE“. AC Monza (италијански). 2022-09-13. Посетено на 2022-09-13.
 19. CORRADO SANNUCCI (9 August 1991). „ANCORA UMILI MA PER POCO“ (италијански). La Repubblica. Посетено на 6 March 2016.
 20. Germano Bovolenta (20 November 1998). „Stroppa e le storie di un calcio felice“ (италијански). La Gazzetta dello Sport. Посетено на 6 March 2016.
 21. Џовани Стропа на soccerway

Надворешни врски[уреди | уреди извор]