Прејди на содржината

Syngonium podophyllum

Од Википедија — слободната енциклопедија
Syngonium podophyllum
Syngonium podophyllum var. podophyllum[1]
Научна класификација
Царство: Растенија
Ред: Alismatales
Семејство: Козлеци
Род: Syngonium
Вид: S. podophyllum
Научен назив
Syngonium podophyllum
Шот
Синоними[2]
 • Syngonium podophyllum var. typicum Engl.
 • Syngonium peliocladum Schott
 • Pothos auritus Willd.
 • Arum auritum Vell. 1831, нелегитимент хомоним, не е Л. 1759
 • Xanthosoma gracile Miq.
 • Syngonium ruizii Schott
 • Syngonium vellozoanum Schott
 • Syngonium affine Schott
 • Syngonium decipiens Schott
 • Syngonium gracile (Miq.) Schott
 • Syngonium poeppigii Schott
 • Syngonium riedelianum Schott
 • Syngonium willdenowii Schott
 • Syngonium xanthophilum Schott
 • Syngonium amazonicum Engl.
 • Syngonium ternatum Gleason

Syngonium podophyllumвид на козлеци кој е популарно домашно растение. Општите имиња се: растение како врв на стрела, лоза како врв на стрела, Philodendron како врв на стрела, гусја нога, нефтитис,[3] африкански зимзеленец,[4] и американски зимзеленец .[5] Видот е домороден во Латинска Америка од Мексико преку Боливија, а одомаќинет во Западните Инди, Флорида, Тексас, Хаваи и други места.[2][6][7][8][9][10][11][12][13]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Syngonium podophyllum е најчесто одгледуван вид од родот Syngonium и често е нарекуван едноставно Syngonium. Првично бил помешан со африканскиот род со сличен изглед Nephthytis, и ова сè уште е користено како општо име за растението. Во 1879 година добил свој род.[14]

Латинскиот специфичен епитет podophyllum значи „со лисја слични на стапала“.[15]

Опис[уреди | уреди извор]

Се искачува неколку метри високо над стеблата на тропските дрвја во џунглата, прикрепени за своите корени. Сортите што се одгледуваат во затворени простории достигнуваат висина до 1.5 м. Во текот на годината, растението расте околу 30 цм и дава 6-7 листови. Неговите единечни листови, обично во облик на стрела, се до 30 цм долго. Во дивината, листовите се темнозелени и без шаренило. Одгледуваните сорти имаат лисја во различни нијанси на зелена, често светло зелена и обично со различни видови полесни танини. Постојат неколку разновидни сорти, а главните разлики се во положбата и обемот на кремот или белите ознаки. Некои листови се речиси целосно бели, розови или жолти.

Нејзините цветови се мали, зеленикави или белузлави на лопатките во светложолта до зелена шпатка. Сепак, растенијата што се одгледуваат во затворени простории не цветаат, настрана од постарите, добро негувани примероци.

Одгледување[уреди | уреди извор]

Како лоза, таа бара одредена поддршка. Може да се одгледува и како растение за покривање на земјата. Почвата треба да биде хумусна и систематски да се наводнува. Сортите со лисја со розови, црвеникави или бели ознаки бараат добро осветлено место, иако оние со темнозелени листови можат да растат на потемно место. Летната температура не треба да надминува 38 °C (100 °F). Во зима, не треба да биде помал од 0 °C (32 °F). Претпочитајќи влажен воздух, треба да се полева 2-3 пати неделно во лето, но многу поретко во зима

За да се обезбеди соодветна влажност, саксијата треба да биде ставена во поголем сад со постојано влажен тресет и да се прска со вода дневно. Прашливите лисја треба да се избришат со влажна крпа. Нахранети се во лето со мала доза ѓубрива растворена во вода. По неколку години одгледување, растението станува непривлечно, каде што е препорачливо неговото сечење, а потоа ќе произведе нови ластари. Треба да биде пресадено само кога е потребно.[16]

Ја има добиено Наградата за градинарски заслуги на Кралското хортикултурно друштво.[17]

Syngonium podophyllum може да биде одгледувано и директно во вода (корените да се потопени 24/7), за што е совршен кандидат, или во хидрокултурата (миење на корените без земја и саксија во глинени пелети), што помага да бидат елиминирани сите проблеми со водата. Доколку расте во вода, водата е соодветно оксигенирана во секое време со често менување (барем еднаш неделно би било прекрасно)“.[18]

Размножување[уреди | уреди извор]

Растението може да се размножува со резници па се става во вода или директно во земја. Како и да е,и двата методи имаат добра стапка на успех, обезбедувајќи сечење на десниот дел од растението.Растението со помош на машината за искоренување се вкоренети во мултипликатор на температура од 18 °C (64 °F). Парчињата од врвовите на ластарите полесно се вкорени од парчињата од пониските области на ластарите.[19]

Токсичност[уреди | уреди извор]

Сите делови на Syngonium podophyllum се отровни и предизвикуваат силна болка во устата доколку се изедени.[20] Не е невообичаено да бидат најдени овие растенија во суптропските предели на Флорида, каде што сопствениците на куќи и градинарите треба да бидат свесни за силните чувства на печење на кожата предизвикани од растителниот сок кој содржи оксална киселина и потенцијалот за оштетување на очите од рафидите.[21]

Сорти[уреди | уреди извор]

Меѓу дивите населенија, формално се признаени две сорти:[2][22]

 1. Syngonium podophyllum var. peliocladum (Schott) Кроат - Костарика, Панама
 2. Syngonium podophyllum var. podophyllum - широко распространет како домороден од Мексико во Бразил и Боливија, како и во Тринидад; одомаќинет во Западни Инди (вклучувајќи ги Кајманските Острови и Бахамите), Флорида, Тексас, Хаваи, Сејшели, Борнео и Малезија

Галерија[уреди | уреди извор]

Syngonium podophyllum
Листовите налик на врв на стрела
Долен дел на лист на Syngonium podophyllum.
Сорта 'White Butterfly'.
Соцветие со брактеа и кочан.
Во саксија.

 

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Adolf Engler - Das Pflanzenreich vol. 71 (1920)
 2. 2,0 2,1 2,2 Kew World Checklist of Selected Plant Families
 3. „RHS Plantfinder - Syngonium podophyllum. Посетено на 30 мај 2023.
 4. „Nephthytis, African evergreen, Arrowhead Vine (Syngonium podophyllum)“. www.desert-tropicals.com. Архивирано од изворникот на 2000-07-11.
 5. „{{{taxon}}}“. Служба за заштита на природните ресурси при USDA — база PLANTS.
 6. Govaerts, R. & Frodin, D.G. (2002). World Checklist and Bibliography of Araceae (and Acoraceae): 1-560. The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew.
 7. Acevedo-Rodríguez, P. & Strong, M.T. (2005). Monocotyledons and Gymnosperms of Puerto Rico and the Virgin Islands. Contributions from the United States National Herbarium 52: 1-415.
 8. Hernandez, J. (2007). In Hawaiian rainforests: exotic aroid ecologies. Aroideana 30: 91-97.
 9. Nelson Sutherland, C.H. (2008). Catálogo de las plantes vasculares de Honduras. Espermatofitas: 1-1576. SERNA/Guaymuras, Tegucigalpa, Honduras.
 10. Hokche, O., Berry, P.E. & Huber, O. (eds.) (2008). Nuevo Catálogo de la Flora Vascular de Venezuela: 1-859. Fundación Instituto Botánico de Venezuela.
 11. Arruda Pontes, T., Moreira de Andrade, I. & Alves, M. (2010). Flora da Usina São José, Igarassu, Pernambuco: Araceae. Rodriguésia; Revista do Instituto de Biologia Vegetal, Jardim Botânico e Estaçao Biologica do Itatiaya 61: 689-794.
 12. Oppenheimer, H. (2011). New Hawaiian plant records for 2009. Bishop Museum Occasional Papers 220: 5-10.
 13. Acevedo-Rodríguez, P. & Strong, M.T. (2012). Catalogue of seed plants of the West Indies. Smithsonian Contributions to Botany 98: 1-1192.
 14. „Arkansas Yard & Garden Resources | Gardening and lawn care in Arkansas“. Архивирано од изворникот на 2006-09-26. Посетено на 2023-05-30.
 15. Harrison, Lorraine (2012). RHS Latin for Gardeners. Обединето Кралство: Mitchell Beazley. ISBN 978-1845337315.
 16. Dawid Longman: Nurturing house plants . Warsaw: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1997. ISBN 83-09-01559-3 .
 17. „AGM Plants - Ornamental“ (PDF). Кралско хортикултурно друштво. јули 2017. стр. 100. Посетено на 30 мај 2023.
 18. Life (martha), Plowing Through (10 јуни 2011). „Plowing Through Life: Syngonium Podophyllum“. Plowing Through Life. Посетено на 30 мај 2023.
 19. Roskov Y., Kunze T., Orrell T., Abucay L., Paglinawan L., Culham A., Bailly N., Kirk P., Bourgoin T., Baillargeon G., Decock W., De Wever A., Didžiulis V. (ed) (2014).
 20. „Poisonous Plants of North Carolina - Syngonium podophyllum“. www.ces.ncsu.edu. Архивирано од изворникот на 1 октомври 2000.
 21. „Miami-Dade County - UF/IFAS Extension“ (PDF).
 22. „Biota of North America Program, 2013 county distribution map“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]