Rude Boy (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Rude Boy“
Rihanna - Rude Boy Cover.jpg
Сингл од Ријана
од албумот Rated R
Издаден февруари 19 2010 (2010-02-19)
Формат дигитален даунлоад, ЦД
Снимен 2009
Жанр Рага, денсхал, ска
Должина 3:43 (албум верзија)
Издавачка куќа Def Jam
Композитор Микел С. Ериксен, Тор Ерик Хермансен, Естер Дин, Макеба Ридик, Роб Суајр, Робин Фенти
Продуцент Stargate, Роб Суајр
Хронологија на синглови на Ријана
"Hard"
(2010)
"Rude Boy"
(2010)
"Rockstar 101"
(2010)

Rude Boy“ е песна од барбадоската пејачка Ријана. Напишана е од Микел С. Ериксен, Тор Ерик Хермансен, Естер Дин, Макеба Ридик, Роб Суајр, Робин Фенти, а продуценти се Stargate и Роб Суајр за четвртиот студиски албум на Ријана, Rated R (2009).