Call of Duty

Од Википедија — слободната енциклопедија
Call of Duty

Официјалното лого на франшизата
Изработувач(и) Infinity Ward
Treyarch
Sledgehammer Games
Amaze Entertainment
Rebellion Developments
n-Space
Издавач(и) Activision
Aspyr Media
Подлоги Microsoft Windows/Mac OS X, Nintendo DS, Nintendo GameCube, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation Portable, Wii, Xbox, Xbox 360, iPhone OS
Прво издание Call of Duty
29 октомври 2003
Последно издание Call of Duty: Advanced Warfare
November 3, 2014
Официјално
веб-место
http://www.callofduty.com/

Call of Duty (транскрипција: Кол оф дјути) — франшиза и серијал на видеоигри од типот пукачка игра од прво и трето лице. Серијалот почна со игри за компјутер, а потоа се рашири на конзоли, преносни играчки уреди и неколку други игри произлезени од серијалот. Повеќето од игрите во серијалот имаат приказна поврзана со Втората светска војна, со исклучок на Call of Duty 4: Modern Warfare,Call of Duty: Modern Warfare 2 и Call of Duty: Modern Warfare 3 чии приказни се поставени во денешни времиња, додека Call of Duty: Black Ops 2 е поставена во блиска иднина.

Видеоигрите Call of Duty ги поседува и издава Activision, а Aspyr Media ги издава верзиите за Macintosh. Ги изработуваат главно Infinity Ward и Treyarch, а другите игри ги изработуваат Gray Matter Interactive, Spark Unlimited, Pi Studios, Amaze Entertainment, Rebellion Developments и n-Space, користејќи разни играчки погони, меѓу кои id Tech 3, Treyarch NGL и IW 4.0. Меѓу другите производи од франшизата се играчки изработени од Plan-B Toys, игра со карти составена од Upper Deck и мини-стрип издаден од WildStorm.

До 27 ноември 2009, вкупната продажба од серијалот Call Of Duty преминала 55 милиони продадени производи ширум светот, со заработка од околу 3 милијарди долари.[1]. Во третата четвртина на 2010 Activison потврдил дека осмата игра од серијалот е во изработка од Sledgehammer Games и биде пуштена во продажба во втората половина на 2011 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Call Of Duty series tops 55 million sales“. MCV. 2009-11-27. Посетено на 2009-11-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: