Call of Duty 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Call of Duty 3
Cod3 box.jpg
Изработувач(и) Treyarch
Издавач(и) Activision
Дизајнер(и) Кит Арем
Уметник(ци) Брајан Андерсон
Алекс Бортолузи
Писател(и) Марк Гугенхајм
Композитор(и) Џоел Голдсмит
Серијал Call of Duty
Погон Treyarch NGL
Подлоги PlayStation 2, PlayStation 3, Wii, Xbox, Xbox 360
Датум на издавање
Жанр(ови) Пукач од прво лице
Режим(и) Самостоен, групен
Медиум ДВД-ДЛ, Blu-ray диск, Wii Optical Disc
Начин на
контролирање
Гејмпад, Wii далечинско и нунчак

Call of Duty 3 е пукачка видеоигра од прво лице и е третата игра од серијалот Call of Duty. Дејството во приказната се одвива во Втората светска војна.

Издадена е за сите видеоиграчки системи од седмата генерација: Xbox 360, PlayStation 3 и Wii. Исто така е издадена и за PlayStation 2 и Xbox.[1]

Оваа игра е единствената поголема игра од серијалот Call of Duty што не е издадена за домашни компјутери.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „New Call of Duty skipping PC - Xbox 360 News at GameSpot“. Архивирано од изворникот на 2011-07-20. Посетено на 2010-06-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]