Infinity Ward

Од Википедија — слободната енциклопедија
Infinity Ward
ВидФилијала
ДејностИзработка на софтвер
Основано2002
СедиштеЕнсино, Калифорнија, САД
ПроизводиВидеоигри
СопственикСАД Activision
Вработени
101 [1] (пред отпуштања)
Матично претпријатие
Activision
Мреж. местоInfinityWard.com

Infinity Ward (се чита: инфинити ворд) е американска компанија за изработка на видеоигри со седиште во Енсино, Калифорнија, основана во 2002 година од 22 поранешни вработени во 2015, Inc., вклучувајќи ги водачите на проектите кои работеле на Medal of Honor: Allied Assault. Компанијата е купена од Activision во октомври 2003 и во јуни 2010 се состоела од околу 60 вработени.

Infinity Ward е одговорна за изработката на видеоигри како „Call of Duty“ и три други игри од серијалот Call of Duty. Во мај 2010 беше откриено дека моментално се работи на седмиот наслов од серијалот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Who Remains At Infinity Ward“. Cynicalsmirk.com. Посетено на 2010-05-21.
  2. „Infinity Ward working on new Call of Duty“. GamePron. 2010-05-07. Архивирано од изворникот на 2010-12-22. Посетено на 2010-05-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]