Infinity Ward

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Infinity Ward
Тип Филијала
Oснована 2002
Седиште Енсино, Калифорнија, САД
Дејност Изработка на софтвер
Производи Видеоигри
Сопственик САД Activision
Вработени 101 [1] (пред отпуштања)
Матично
претпријатие
Activision
Портал InfinityWard.com

Infinity Ward (се чита: инфинити ворд) е американска компанија за изработка на видеоигри со седиште во Енсино, Калифорнија, основана во 2002 година од 22 поранешни вработени во 2015, Inc., вклучувајќи ги водачите на проектите кои работеле на Medal of Honor: Allied Assault. Компанијата е купена од Activision во октомври 2003 и во јуни 2010 се состоела од околу 60 вработени.

Infinity Ward е одговорна за изработката на видеоигри како „Call of Duty“ и три други игри од серијалот Call of Duty. Во мај 2010 беше откриено дека моментално се работи на седмиот наслов од серијалот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]