Treyarch

Од Википедија — слободната енциклопедија
Treyarch Corporation
ВидФилијала на Activision
Дејноствидеоигри
Основано1996 Уреди на Википодатоците
СедиштеСанта Моника
Клучни личности
Марк Ламија, Дејв Ентони
СопственикActivision Blizzard
Вработени
200[1]
Матично претпријатие
Activision
Мреж. местоМрежно место на Treyarch

Treyarch (се чита: трејарк) е американска компанија за изработка на видеоигри, основана во 1996 година од страна на Питер Ејкман и Доан Кеслу (роден како Дон Лајкнес), купена од Activision во 2002 година. Седиштето ѝ е во Санта Моника, Калифорнија.

Во 2005 година, Gray Matter Interactive беше споена со Treyarch.

На Лајпцишката конвенција за игри во 2007 година, Activision најави дека Treyarch ќе биде еден од трите изработувачи на видеоигри зад првата игра со Џејмс Бонд, Quantum of Solace. Играта е издадена на 31 октомври 2008 во Европа и на 4 ноември, 2008 во Северна Америка. Beenox и Vicarious Visions ги направиле верзиите за ЛС и за рачни конзоли. Treyrach помогнале во правењето на серијалот Call of Duty: Modern Warfare, како и Halo 2 и Halo 3. Ги има изработено едни од најдобрите игри на сите времиња, Call of Duty: World at War и Call of Duty: Black Ops.

Изработени игри[уреди | уреди извор]

Верзии за други подлоги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://games.venturebeat.com/2010/05/28/full-interview-with-treyarchs-mark-lamia-on-call-of-duty-black-ops/ Целосно интервју со Марк Ламија од Treyarch за правењето на Call of Duty Black Ops
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-05. Посетено на 2010-06-25.
  3. http://wii.ign.com/articles/102/1025007p1.html Архивирано на 24 септември 2009 г. Wii Software Line-up for Holiday 2009