Activision Blizzard

Од Википедија — слободната енциклопедија
Activision Blizzard, Inc.
ВидЈавна
ISINUS00507V1098 Уреди на Википодатоците
ДејностВидеоигри
Основано2008
СедиштеСАД Санта Моника, Калифорнија, САД[1]
Клучни личности
Џин-Бернард Леви, претседател
Брајан Кели, претседател
Роберт Котик, претседател и главен извршен директор[2]
Томас Типл, главен управен директор и главен финанскиски директор[3]
Мајкл Морхејм, претседател и главен извршен директор на Blizzard Entertainment
Мајкл Грифит, потпретседател
Брајан Ходос, односи со странки
Џорџ Роуз, односи со јавност
Крис Волтер, правни одлуки
Ен Вејзер, човечки ресурси
Марија Стип[4]
Дејв Оксфорд
ПроизводиActivision:
Серијалот Crash Bandicoot
Серијалот Guitar Hero
Серијалот Call of Duty
Серијалот Tony Hawk
Серијалот Spider-Man
Серијалот Spyro the Dragon
Blizzard Entertainment:
Серијалот Warcraft
Серијалот StarCraft
Серијалот Diablo
Доход $4,28 милијарди (FY 2009)[5]
Оперативен доход
$-26,0 милиони (FY 2009)[5]
Нето-доход
$113 милиони (FY 2009)[5]
Вкупно актива $13,7 милијарди (FY 2009)[6]
Вк. капитал $10,8 милијарди (FY 2009)[6]
Вработени
7.000 (2009)
Матично претпријатие
Vivendi
ПодружнициActivision
Blizzard
Мреж. местоActivisionBlizzard.com
Седиште на Activision Blizzard (седиште на Activision во Санта Моника)

Activision Blizzard, Inc., претходно Activision, Inc., е американска холдинг-компанија за Activision и Blizzard Entertainment, во сопственост на францускиот конгломерат Vivendi SA. Компанијата настанала со спојување на Activision и Vivendi Games, најавена на 2 декември, 2007 година[7], како дел од зделка вредна 18,8 милијарди долари.[8] Договорот е завршен на 9 јули, 2008. Компанијата очекувала дека спојувањето на двете компании ќе ја создаде „најголемиот и најпрофитабилниот издавач на видеоигри во светот“.[9] Самите сметаат дека се единствените издавачи што имаат „водечки позиции на пазарите за сите категории“ од полето на видеоигрите.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Activision - Corporate Info од официјалното мрежно место на Activision
  2. „Activision/Vivendi Games Merger Approved: Stockholders support Activision Blizzard venture“. Архивирано од изворникот на 2008-08-01. Посетено на 2010-07-08.
  3. „Activision, Inc. - Current Report“. Архивирано од изворникот на 2010-06-23. Посетено на 2010-07-08.
  4. http://www.latimes.com/business/la-fi-ct-activision31-2010mar31,0,177150.story
  5. 5,0 5,1 5,2 Activision Blizzard (ATVI) annual SEC income statement filing via Wikinvest
  6. 6,0 6,1 Activision Blizzard (ATVI) annual SEC balance sheet filing via Wikinvest
  7. Activision, Vivendi (2 декември 2007). "Vivendi and Activision to create Activision Blizzard – World’s Largest, Most Profitable Pure-Play Video Game Publisher". Соопштение за печат.  посет. 2 декември 2007 г
  8. „Video game giants in $18bn merger“. BBC. 2007-12-02. Посетено на 2007-12-03.
  9. 9,0 9,1 „Fact sheet (PDF)“ (PDF). Activision Blizzard. Архивирано (PDF) од изворникот 2008-05-28. Посетено на 2007-12-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]