Xbox

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Xbox
Microsoft XBOX.svg
Xbox console transparent.png
Производител Microsoft
Семејство на
производот
Xbox
Вид Конзола за видеоигри
Генерација Шеста генерација
Продажна достапност СА 15 ноември, 2001
ЈАП 22 февруари, 2002
PAL 14 март, 2002
Повлечен ЈАП 2006
ЕВР 2007
СА 2008
Продадени повеќе од 24 милиони (до 10 мај, 2006)[1]
Медиуми ДВД, ЦД
Оперативен систем Сопствен ОС базиран на архитектурата на Windows NT и Windows XP (преку Xbox LIVE)
ЦПЕ Прилагоден процесор Intel Pentium III „Coppermine“ на 733 MHz
Складирање 8 или 10 GB внатрешен хард драјв (и двата форматирани на 8 GB), мемориска картичка од 8 MB
ППП 64 MB DDR SDRAM на 200 MHz
Графика 233 MHz nVidia NV2A
Управувачи 4 управувачки порти Xbox (неслободен УСБ посредник)
Поврзување 100Mbit Етернет
Семрежни услуги Xbox Live
Најпродавана игра Halo 2, 8 милиони (до 9 мај, 2006)[2][3]
Наследник Xbox 360

Xbox е конзола за видеоигри од шестата генерација произведена од Microsoft. Издаден е на 15 ноември, 2001 година во Северна Америка, 22 февруари, 2002 во Јапонија и на 14 март, 2002 во Австралија и Европа, и е претходникот на Xbox 360. Оваа конзола е првиот чекор на Microsoft во пазарот на играчки конзоли, а негови ривали беа PlayStation 2 од Sony, Dreamcast од Sega и GameCube од Nintendo. Вградената услуга Xbox Live им дозволува на играчите да играат на семрежјето.[4]

Xbox престана да се произведува на крајот на 2006 година, иако последната игра за Xbox, Madden NFL 09, беше издадена во август 2008. Поддршката за Xbox конзоли без гаранција заврши на 2 март, 2009 година; не се извршуваат поправки под гаранција, а фалични конзоли се заменуваат со Xbox 360. Поддршката за Xbox Live заврши на 15 април, 2010 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gamers Catch Their Breath as Xbox 360 and Xbox Live Reinvent Next-Generation Gaming“. Microsoft. 10 мај 2006. http://www.xbox.com/zh-SG/community/news/2006/20060510.htm. посет. 30 март 2009 г. 
  2. Морис, Крис (9 мај 2006). „Grand Theft Auto, Halo 3 headed to Xbox 360“. CNN. http://money.cnn.com/2006/05/09/technology/e3_microsoft/index.htm. посет. 16 јули 2008 г. 
  3. Ешер Моузез (30 август 2007). „Prepare for all-out war“. The Sydney Morning Herald. http://www.smh.com.au/news/biztech/prepare-for-allout-war/2007/08/30/1188067256196.html. посет. 16 јули 2008 г. „Combined, the first two Halo games have notched up sales of more than 14.5 million copies so far, about 8 million of which can be attributed to Halo 2, which is the best-selling first-generation Xbox game worldwide.“ 
  4. 4,0 4,1 Xbox Press : A Letter from Marc Whitten: Discontinuation of Xbox LIVE for Original Xbox Games

Надворешни врски[уреди | уреди извор]