Windows XP

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пристап на Windows XP, прикажувајќи страница на Википедија на француски јазик

Windows XP (се чита: Виндоус икс-пе или Виндоус екс-пи) — оперативен систем од семејството Windows NT на корпорацијата „Мајкрософт“. Бил објавен на 25 октомври 2001 г. и е разработка на Windows 2000 Professional. Името „XP“ доаѓа од англ. eXExperience („искуство“, „впечатоци“).[1] Првично, Microsoft објавил две верзии: Home (домашна) и Professional (професионална). Home е направен за домашна употреба, додека Professional има дополнителни улоги направени за деловна употреба, како што се мрежно потврдување и поддршка на двоен процесор.[2]

Microsoft службено ја прекинал продажбата на Windows XP на 30 јуни 2008 г., иако OEM-верзиите можеле да се купат до 31 јануари 2009 г. од фирми познати како „системски интегратори“ или како порани верзии од Windows Vista Business и Windows Vista Ultimate. Microsoft ја прекинал техничката поддршка на оперативниот систем на 8 април 2014 г.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ABBYY Lingvo: experience Архивирано на 22 мај 2014 г.
  2. Microsoft Announces Windows XP and Office XP
  3. „The future of Windows XP « 7Review“ (англиски). Посетено на 2023-12-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]