Windows Vista

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трговската марка на Windows Vista

Windows Vista (се чита: Виндоус виста) — оперативен систем од семејството Windows NT на корпорацијата „Мајкрософт“. Бил објавен на 30 јануари 2007 г. Во етапата на развој го добил кодното име „Longhorn“. Изграден е на хибридното јадро NT, верзија 6.0. Акронимот „WinVi“ понекогаш се користи како скратено име, обединувајќи ги првите три букви од името и верзијата на јадрото во римски запис. Направен е исклучиво за работни станици и лични сметачи; неговата серверо-насочена „сестра“ е Windows Server 2008. Неговиот претходник бил Windows XP, а следниот оперативен систем во низата е Windows 7.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Microsoft Unveils New Ways for Consumers to Get Windows Vista“. News Center. Microsoft. January 17, 2007. Посетено на January 2, 2017.
  2. Warren, Tom (April 11, 2017). „Microsoft finally says goodbye to Windows Vista“. The Verge. Посетено на September 17, 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]