Прејди на содржината

Call of Duty: Modern Warfare 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Call of Duty: Modern Warfare 2
Податотека:Modern Warfare 2 cover.PNG
Опаковка на Modern Warfare 2.
Изработувач(и) Infinity Ward
Издавач(и) Activision
Square Enix (Јапонија)[1][2]
Дизајнер(и) Меки Мекендлиш[3]
Писател(и) Џеси Стерн
Композитор(и) Ханс Цимер
Лорн Балф
Серијал Call of Duty
Погон IW 4.0
Последна верзија 1.10
1.1.195 (компјутер)
Подлоги Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo DS, BlackBerry
Датум на издавање 5 ноември, 2009
Жанр(ови) Пукач од прво и трето лице
Режим(и) самостоен, здружен и групен (семрежен, PlayStation Network, Xbox Live)
Медиум Blu-ray диск, ДВД-ДЛ, Steam
Начин на
контролирање
Гејмпад, тастатура и глувче

Call of Duty: Modern Warfare 2 (исто така нарекувана Modern Warfare 2 или Call of Duty 6) е пукачка видеоигра од прво лице изработена од страна на Infinity Ward и објавена од страна на Activision за Microsoft Windows, PlayStation 3 и Xbox 360. Ова е шеста игра во серијалот и е директно продолжение на настаните од играта Call of Duty 4: Modern Warfare.[4]

Дејствие во групен семрежен режим на Modern Warfare 2.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Acevedo, Jay (2009-08-31). „Square Enix Publishing Modern Warfare 2 In Japan“. Game Focus. Посетено на 2009-08-31.
  2. „スクウェア・エニックス、米Activision Publishing, Inc. の「コール オブ デューティ モダン・ウォーフェア2」を国内で発売世界待望の大ヒットシリーズ「コール オブ デューティ」最新作が今冬登場“ (јапонски). Square Enix. 2009-09-04. Посетено на 2009-09-28.
  3. „Call of Duty 4: Modern Warfare - MobyGames“. MobyGames. 2009-11-16. Посетено на 2009-11-16.
  4. „Call of Duty: Modern Warfare 2“. IGN. Посетено на 2009-10-28.