Call of Duty: Modern Warfare 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Call of Duty: Modern Warfare 2
256px
Опаковка на Modern Warfare 2.
Изработувач(и) Infinity Ward
Издавач(и) Activision
Square Enix (Јапонија)[1][2]
Дизајнер Меки Мекендлиш[3]
Серијал Call of Duty
Погон IW 4.0
Последна верзија 1.10
1.1.195 (компјутер)
Подлоги Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo DS, BlackBerry
Датум на издавање 5 ноември, 2009
Жанр(ови) Пукач од прво и трето лице
Режим(и) самостоен, здружен и групен (семрежен, PlayStation Network, Xbox Live)
Медиум Blu-ray диск, ДВД-ДЛ, Steam
Начин на
контролирање
Гејмпад, тастатура и глувче

Call of Duty: Modern Warfare 2[4] (исто така нарекувана Modern Warfare 2 или Call of Duty 6) е пукачка видеоигра од прво лице изработена од страна на Infinity Ward и објавена од страна на Activision за Microsoft Windows, PlayStation 3 и Xbox 360. Ова е шеста игра во серијалот и е директно продолжение на настаните од играта Call of Duty 4: Modern Warfare.

Дејствие во групен [[семрежна игра}семрежен режим]] на Modern Warfare 2.

Наводи[уреди | уреди извор]