Call of Duty: Black Ops

Од Википедија — слободната енциклопедија
Call of Duty: Black Ops

Омотот на Call of Duty: Black Ops
Изработувач(и) Treyarch
Издавач(и) Activision
Дизајнер(и) Марк Ламија, Дејвид Вондерхар
Серијал Call of Duty
Погон IW погон (подобрен од World at War)[1]
Подлоги Главни верзии: Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Wii

Одделни верзии: Nintendo DS[2]

Датум на издавање 9 ноември 2010[3]
Жанр(ови) Пукач од прво лице[4]
Режим(и) Самостоен, групен, здружен[5]
Медиум Блу-реј диск, ДВД-ДЛ, Steam
Начин на
контролирање
Гејмпед, глувче, тастатура, Wii remote, Wii Zapper

Call of Duty: Black Ops[6] — седмата игра во серијата Call of Duty[4], изработена од Treyarch и издадена од страна на Activision. Таа е издадена на 9 ноември 2010 година.[3]

Стил на играње[уреди | уреди извор]

Особеностите на играта ќе се надополнат со нови оружја, како на пример самострел со снајперско центрирање со нови видови на муниција (на пр. експлозиви), како Здивот на змејот (муниција за шатган). Играта ќе биде сместена во Студената војна. Локациите се Планината Урал и Виетнам.

Конфигурација[уреди | уреди извор]

 • Оперативен систем: Windows XP/Vista?7
 • Процесор: Intel® Core™2 Duo E6600 или AMD Phenom™ X3 8750 или подобар
 • РАМ меморија: 2 Гб
 • Слободно место на хард-дискот: 12 Гб
 • Графичка картичка: Shader 3.0 или подобар, 256MB NVIDIA® GeForce® 8600GT / ATI (AMD) Radeon Radeon® X1950Pro или подобар
 • Звучна картичка: компитабилна со DirectX 9.0c

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „E3 2010: First Details Interview Part 2 HD“. GameTrailers. 28 мај 2010. Посетено на 28 мај 2010.
 2. Официјални форуми на Call of Duty: Black Ops
 3. 3,0 3,1 Лук Планкет (30 април 2010). „Next Call Of Duty Game Named, And It's Not Vietnam“. Kotaku. Посетено на 28 април 2010.
 4. 4,0 4,1 Брајан Крисент (30 април 2010). „New Treyarch Developed Call of Duty Hits May 24 With Likely Modern Setting“. Kotaku. Посетено на 28 април 2010.
 5. Мајк Снајдер (10 мај 2010). „First look: 'Call of Duty: Black Ops' swoops into action“. USA Today. Посетено на 11 мај 2010.
 6. „Call of Duty: Black Ops Home“. Activision. Посетено на 2010-04-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]