Играчки погон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Погон за видеоигри)

Погон за видеоигри или играчки погон е софтвер направен за изработка на видеоигри. Постојат многу играчки погони направени за да работат на играчки конзоли и оперативни системи како Microsoft Windows, Линукс и Mac OS X. Главната намена на играчки погон е рендерирање на или компјутерска графика, физички погон или откривање на удари, звук, скриптирање, анимација, вештачка интелигенција, вмрежување, стриминг, управување со меморија, истовременско извршување, локализација и сценски графикон. Изработувањето игри често се олеснува со користење на истиот погон за различни игри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]