Call of Duty (видеоигра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Call Of Duty
Податотека:Codbox.jpg
Омот за Windows
Изработувач(и) Infinity Ward
Издавач(и) Activision
Дизајнер(и) Кит Арем
Писател(и) Мајкл Шифер
Композитор(и) Мајкл Џакино
Џастин Скомаровски
Погон id Tech 3
Последна верзија 1.5
Подлоги Microsoft Windows, Mac OS X, N-Gage, Xbox 360 (XBLA), PlayStation 3 (PSN)
Датум на издавање 29 октомври, 2003
Жанр(ови) Пукач од прво лице
Режим(и) Самостоен, групен (32 играчи на компјутер, 8 играчи на XBLA/PSN)
Медиум ЦД (2), ДВД или преземање со Steam
Побарувања 600 MHz ЦПЕ, 128 MB РАМ, 1,4 GB место на тврд диск, 32 MB ГПУ

Call of Duty (македонски: Повик на должност, транскр: Кол оф дјути) — пукачка видеоигра од прво лице изработена од Infinity Ward и издадена од Activision во 2003 година.[1] Ова е првата игра од серијалот Call of Duty. Играта симулира пешадиски борби и користење на други оружја од Втората светска војна. Играта е основана врз погонот на Quake III: Team Arena.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gamespot - Call of Duty Проверено на 23 септември, 2007

Надворешни врски[уреди | уреди извор]