Call of Duty: Black Ops 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Call of Duty: Black Ops II
Омотот на Call of Duty: Black Ops 2
Изработувач(и) Treyarch
Писател(и) Дејвид С. Гојер
Композитор(и) Џек Вол[1]
Трент Резнор (тематска музика)[2]
Серијал Call of Duty
Погон Black Ops II енџин
Подлоги PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows, Wii U[3]
Датум на издавање PlayStation 3, Xbox 360 & Microsoft WindowsЈАП November 22, 2012 (Sub)
ЈАП December 20, 2012 (Dub)
Wii UСА November 18, 2012
EU/AUS November 30, 2012[4]ЈАП December 20, 2012 (Dub)
Жанр(ови) Пукачка игра од прво лице
Режим(и) Сингл-плеер, мултиплеер, ко-оп
Медиум Blu-ray Disc, DVD, дигитална дистрибуција, Нинтендо оптички диск
Побарувања Види ја секцијата Производство

Call of Duty: Black Ops 2пукачка игра од прво лице изработена од Treyarch и издадена од страна на Activision (Square Enix за Јапонија). Пуштена е во продажба на 13 ноември 2012 за PlayStation 3, Xbox 360, and Microsoft Windows и на 18 ноември 2012 во Северна Америка, 20 ноември 2012 во Европа и Австралија за Wii U. Square-Enix ја пушти во продажба на јапонскиот пазар на 22 ноември 2012 како титлувана верзија. Јапонската верзија е пуштена во продажба на 22 декември 2012.

Black Ops 2 е деветтата игра во серијалот на видео игри Call of Duty и е продолжение на Call of Duty: Black Ops. Играта е пуштена во продажба во 16.000 маркети во цел свет на полноќ на 13 ноември 2012.[5]

Black Ops 2 е првата игра во серијалот Call of Duty која содржи воена технологија од иднината и првата која содржи приказна во која настаните се случуваат по избор на играчот. Исто така, содржи и 3D дисплеј опција..[6] По 24 часа од пуштањето во продажба, играта собрала повеќе од 500 милиони долари, победувајќи ја Modern Warfare 3 и правејќи ја најголемата продажба на сите времиња за првите 24 часа .[7] Во ноември се продадени околу 7.5 милиони копии од играта.[8]

Таа е првата игра во серијата да содржи значајни знаци на нелинеарен гејмплеј, најзначајно повеќе краеви.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gilbert, Ben (2012-07-10). „Black Ops 2 soundtrack bolstered by Trent Reznor, Mass Effect composer Jack Wall“. Joystiq. Посетено на 2012-08-04.
  2. „Whoa, Nine Inch Nails' Trent Reznor Is Doing the Theme Music for Black Ops 2“. Kotaku.com. 2012-07-10. Посетено на 2012-08-04.
  3. „Wii U can be the preferred platform for core games, says Nintendo“. Wiiudaily.com. Архивирано од изворникот на 2012-07-13. Посетено на 2012-08-04.
  4. „Select - Our pick of all the latest Nintendo News“. Official Nintendo Magazine. Nintendo (48): 6–7. 2012. ISSN 1836-4276. |access-date= бара |url= (help)
  5. http://www.geekshut.com/black-ops-2-brings-in-500-million-in-first-day/6784
  6. „Call of Duty: Black Ops II will be coming at you in 3D this November“. Warp Zoned. Посетено на 2012-10-14.
  7. http://www.telegraph.co.uk/technology/news/9683341/Call-of-duty-Black-Ops-II-sales-hit-500-million-in-first-24-hours.html
  8. http://www.vg247.com/2012/12/07/black-ops-moved-7-5-million-copies-in-11-days-according-to-November-npd-data/
  9. „Call of Duty: Black Ops II Reviews“. Giant Bomb. 13 Nov 2012. Посетено на 26 Nov 2012.

Надворешни сајтови[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: