907 Рода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
907 Рода
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 12 ноември 1918
Ознаки
1918 EU
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Апхел 3,256 АЕ
Перихел 2,339 АЕ
2,797 АЕ
Занесување 0,164
4,679 a
127,507°
Наклон 19,574°
43,174°
88,349°

907 Родаастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 12 ноември 1918 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]