907 Рода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
907 Рода
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено12 ноември 1918
Ознаки
1918 EU
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,256 АЕ
Перихел2,339 АЕ
2,797 АЕ
Занесеност0,164
4,679 a
127,507°
Наклон19,574°
43,174°
88,349°

907 Родаастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 12 ноември 1918 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]