906 Репсолда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
906 Репсолда
Откривање
ОткривачФридрих Карл Арнолд Швасман
Откриено воБергедорф
Откриено30 октомври 1918
Ознаки
1918 ET
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување100,01 yr (36.529 days)
Апхел3.1427 ае (470.14 )
Перихел2.6457 ае (395.79 Gм)
2.8942 ае (432.97 Gм)
Занесување0,085868
4,92 а (1798,4 d)
0,00772276°
0° 12м 0.648с / ден
Наклон11,783°
40,209°
295,175°
Земјино НОПР1.66288 ае (248.763 Gм)
Јупитерово НОПР2.1951 ае (328.38 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,253
Физички особености
15.368 h (0.6403 d)
9,3

906 Репсолдаастероид во орбита околу Сонцето. Именуван е според германскиот астроном и пожарникар Јохан Георг Репсолд (1770–1830), кој ја основал и водел Хамбуршката опсерваторија.

Рапсолдовата орбита околу Сонцето

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „906 Repsolda (1918 ET)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. конс. 2 May 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]