908 Буда

Од Википедија — слободната енциклопедија
908 Буда
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено30 ноември 1918
Ознаки
1918 EX
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел2,837 ае
Перихел2,110 ае
2,474 ае
Занесеност0,147
3,891 г
68,208°
Наклон13,394°
85,695°
24,117°

908 Будаастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 30 ноември 1918 година.

Орбита на астероидот 908 Буда, и неговата положба во Сончевиот Систем

Надворешни врски[уреди | уреди извор]