897 Лисистрата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
897 Лисистрата
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено3 август 1918
Ознаки
1918 DZ
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел2,781 ае
Перихел2,300 ае
2,541 ае
Занесеност0,095
4,050 а
196,310°
Наклон14,329°
258,062°
23,180°

897 Лисистратаастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 3 август 1918 година.

Овој е член на динамичното Мариино семејство на астероиди која најверојатно настанала како последица на распад при судир на поголемо тело.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „897 Lysistrata“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. Veeder, G. J.; и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus, 114, стр. 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]