898 Хилдегард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
898 Хилдегард
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 3 август 1918
Ознаки
1918 EA
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Апхел 3,747 АЕ
Перихел 1,704 АЕ
2,726 АЕ
Занесување 0,375
4,500 А
115,810°
Наклон 10,104°
241,864°
49,603°

898 Хилдегардастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 3 август 1918 година. Именувана е по Св. Хилдегард Бингенска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]