896 Сфинга

Од Википедија — слободната енциклопедија
896 Сфинкс
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено1 август 1918
Ознаки
1918 DV
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел2,660 ае
Перихел1,911 ае
2,285 ае
Занесеност0,164
3,455 а
111,796°
Наклон8,190°
254,266°
1,445°

896 Сфинксастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 1 август 1918 година.

Орбита на астероидот 896 Сфинга и неговата положба во Сончевиот Систем

Надворешни врски[уреди | уреди извор]