Прејди на содржината

841 Арабела

Од Википедија — слободната енциклопедија
841 Арабела
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено1 октомври 1916
Ознаки
1916 AL; 1928 DJ;
1930 YQ
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување85,30 а (31156 d)
Афел2.4129 ае (360.96 )
Перихел2.0983 ае (313.90 Gм)
2.2556 ае (337.43 Gм)
Занесеност0,069749
3,39 а (1237,3 d)
71,2877°
0° 17м 27.42с / ден
Наклон3,7904°
354,733°
120,347°
Земјино НРОП1.11599 ае (166.950 Gм)
Јупитерово НРОП2.63388 ае (394.023 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,618
Физички особености
3.352 ± 0.005 h (0.13967 ± 0.00021 d)[2]
12,92

841 Арабелаастероид кој припаѓа на Флориното семејство во Главниот астероиден појас.[2] Вртежниот период изнесува 3,39 часа[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „841 Arabella (1916 AL)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.
  2. 2,0 2,1 Kryszczynska, A.; и др. (October 2012). „Do Slivan states exist in the Flora family?. I. Photometric survey of the Flora region“. Astronomy & Astrophysics. 546: 51. Bibcode:2012A&A...546A..72K. doi:10.1051/0004-6361/201219199. A72.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]