811 Нојхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
811 Нојхајм
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено8 септември 1915
Ознаки
1915 XR
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,115 ае
Перихел2,677 ае
2,896 ае
Занесеност0,076
4,929 a
114,000°
Наклон3,136°
130,961°
180,409°

811 Нојхајмастероид кој орбитира околу Сонцето. Откриен е од Макс Волф во Хајделберг (Германија) на 8 септември 1915 година.

Именуван е според бањското место Бад Нојхајм во западна Германија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]