810 Атоса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
810 Атоса
810Atossa (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален модел на 810 Атоса заснован на светлосната крива на астероидот.
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 8 септември 1915
Ознаки
1915 XQ; 1931 PF;
1934 NB; 1947 PA
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 2,572 АЕ
Перихел 1,785 АЕ
2,179 АЕ
Занесување 0,181
3,216 a
343,495°
Наклон 2,610°
152,792°
195,746°

810 Атосаастероид кој припаѓа на Флорското семејство на астероиди.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]