806 Гилденија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
806 Гилденија
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 18 април 1915
Ознаки
1915 WX
Орбитални особености
Епоха 18 август2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 3,438 АЕ
Перихел 2,989 АЕ
3,213 АЕ
Занесување 0,070
5,761 a
287,257°
Наклон 14,239°
44,551°
113,371°

806 Гилденијаастероид кој орбитира околу Сонцето. Именуван е според астрономот Хуго Гилден.

External links[уреди | уреди извор]