805 Хормутија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
805 Хормутија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено17 април 1915
Ознаки
1915 WW
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,791 АЕ
Перихел2,592 АЕ
3,192 АЕ
Занесеност0,188
5,702 a
159,946°
Наклон15,718°
166,535°
133,455°

805 Хормутијаастероид кој орбитира околу Сонцето. Овој астероид има овална орбита низ главниот астероиден појас која дсстигнува перихел малку понадвор од Кирквудовата празнина на 2,5 АЕ. Пречникот се проценува дека изнесува 73 км, и е едн од 500 големи астероиди.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]