807 Сераскија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
807 Сераскија
807Ceraskia (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален модел на 807 Сераскија заснован на светлосната крива на астероидот.
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 18 април 1915
Ознаки
1915 WY
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 3,218 АЕ
Перихел 2,814 АЕ
3,016 АЕ
Занесување 0,067
5,238 a
151,241°
Наклон 11,306°
132,349°
341,795°

807 Сераскијаастероид кој орбитира околу Сонцето.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]