577 Реја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
577 Реја
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 20 октомври 1905
Ознаки
1905 RH
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 3,590 АЕ
Перихел 2,639 АЕ
3,114 АЕ
Занесување 0,153
5,496 a
105,508°
Наклон 5,299°
328,680°
332,353°

577 Рејаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 20 октомври 1905 година. Наречен е по Реја, една од титаните во грчката митологија.

Не станува збор за Сатурновата месечина Реја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]