578 Хапелија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
578 Хапелија
578Happelia (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 578 Хапелија заснован на светлосната крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено1 ноември 1905
Ознаки
1905 RZ
Орбитални особености
Епоха 8 октомври 1999 (ЈД 2451459.5)
Апхел3,285 АЕ
Перихел2,214 АЕ
2,749 ЈД
Занесување0,195
4,559 a
-45,560°
Наклон6,153°
29,909°
260,299°

578 Хапелијаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 1 ноември 1905 година.

External links[уреди | уреди извор]