561 Ингвелда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
561 Ингвелда
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воHeidelberg
Откриено26 март 1905
Ознаки
1905 QG
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,540 АЕ
Перихел2,817 АЕ
3,178 АЕ
Занесување0,114
5,667 a
356,981°
Наклон1,527°
160,147°
309,379°

561 Ингвелдаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 9 јануари 1905 година. Станува збор за темидски астероид.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]