561 Ингвелда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
561 Ингвелда
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Heidelberg
Откриено 26 март 1905
Ознаки
1905 QG
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 3,540 АЕ
Перихел 2,817 АЕ
3,178 АЕ
Занесување 0,114
5,667 a
356,981°
Наклон 1,527°
160,147°
309,379°

561 Ингвелдаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 9 јануари 1905 година. Станува збор за темидски астероид.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]