560 Далила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
560 Далила
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 13 март 1905
Ознаки
1905 QF
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 3,187 АЕ
Перихел 2,318 АЕ
2,753 АЕ
Занесување 0,158
4,567 a
43,000°
Наклон 8,456°
105,475°
4,209°

560 Далилаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 13 март 1905 година.

External links[уреди | уреди извор]