562 Салома

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
562 Салома
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 3 април 1905
Ознаки
1905 QH
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 3,307 АЕ
Перихел 2,735 АЕ
3,021 АЕ
Занесување 0,095
5,250 a
285,346°
Наклон 11,125°
70,789°
261,341°

562 Саломаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 3 април 1905 година. Наречен е по лик од новиот завет, Салома, ќерката на Иродиада.

Станува збор за член на Еосовото семејство на астероиди кои најверојатно се формирале како резлутат на судирите и распадот на еден поголем објект.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., "562 Salome", JPL Small-Body Database Browser (NASA Jet Propulsion Laboratory), конс. 2013-03-30. 
  2. Veeder, G. J. и др. (March 1995), "Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry", Icarus 114: 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]