Прејди на содржината

545 Месалина

Од Википедија — слободната енциклопедија
545 Месалина
Откривање
ОткривачПаул Гец
Откриено воХајделберг
Откриено3 октомври 1904
Ознаки
1904 OY
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,741 ае
Перихел2,661 ае
3,201 ае
Занесеност0,169
5,727 a
342,856°
Наклон11,125°
334,280°
325,851°

545 Месалинаастероид од главниот астероиден појас во орбиа околу Сонцето. откриен е на 3 октомври 1904 од страна на Паул Гец (привремено име 1904 OY), во Хајделберг. Именуван според Валерија Месалина, третата сопруга римскиот цар Клавдиј.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dictionary of Minor Planet Names, p. 89 (3rd ed. 1997)
  2. Naming of Asteroids, Popular Astronomy (August-September 1906), p. 432
  3. Science Gossip, The Athenaeum, June 9, 1906, No. 4102, p. 705