544 Јета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
544 Јета
544Jetta (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален модел на 544 Јетазаснован на светлосната крива.
Откривање
Откривач Паул Гец
Откриено во Хајделберг
Откриено 11 септември 1904
Ознаки
1904 OU
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 2,992 АЕ
Перихел 2,190 АЕ
2,591 АЕ
Занесување 0,155
4,170 a
141,001°
Наклон 8,375°
298,406°
342,735°

544 Јетаастероид во главниот астероиден појас во орбита околу Сонцето. Се претпоставува дека пречникот на истиот е 12 км.

Наводи[уреди | уреди извор]