546 Иродијада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
546 Иродијада
Откривање546 Иродијада[1]
ОткривачПаул Гец
Откриено воХајделберг
Откриено10 април 1904
Ознаки
MPC ознака546
Наречена по
Иродијада
1904 PA
Главен астероиден појас
Орбитални особености[2]
Епоха 30 ноември 2008
Апхел2,896 АЕ
Перихел2,3006 АЕ
2,59831 АЕ
Занесување0,114581
1529,8 days (4,19 година)
209,858°
Наклон14,848°
21,866°
109,016°
Физички особености
Димензии66,02 km ± 3,8 km
Среден пречник [3]
10,4 часа [4]
Албедо0,0534 ± 0,007 [3]
Спектрален тип
C
9,70 [5]

546 Иродијадаастероид од типот C во орбита во главниот астероиден појас во близина на Евномското семејство. Сепак, не е претставник на ова семејство, станува збор за астероид со сосема поинаков хемиски состав од оној на Евномското семејство. Со пречник од 66 км, со албедо од 0,053,[3] и вртежен период од 10,4 часа.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Discovery Circumstances: Numbered Minor Planets (1)-(5000)“. IAU: Minor Planet Center. конс. December 12, 2008. 
  2. „(546) Herodias“. AstDyS. Italy: University of Pisa. конс. December 12, 2008. 
  3. 3,0 3,1 3,2 Tedesco и др. (2004). „Supplemental IRAS Minor Planet Survey (SIMPS)“. IRAS-A-FPA-3-RDR-IMPS-V6.0. Planetary Data System. конс. January 7, 2009. 
  4. 4,0 4,1 Székely; Kiss, L; Szabo, G; Sarneczky, K; Csak, B; Varadi, M; Meszaros, S. CCD photometry of 23 minor planets (abstact). „Planetary and Space Science“ том  53 (9): 925–936. doi:10.1016/j.pss.2005.04.006. Bibcode2005P&SS...53..925S. http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6V6T-4G9GNMH-1&_user=10&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&view=c&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=5bcf44985129d7e418e7099f4e8e172e.  web preprint
  5. Tholen (2007). „Asteroid Absolute Magnitudes“. EAR-A-5-DDR-ASTERMAG-V11.0. Planetary Data System. конс. January 7, 2009.  Text " archiveurl" ignored (помош)