543 Шарлота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
543 Шарлота
543Charlotte (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален модел на 543 Шарлота заснована на светлосната крива.
Откривање
Откривач Паул Гец
Откриено во Хајделберг
Откриено 11 септември 1904
Ознаки
1904 OT
Орбитални особености
Епоха 18 аввгуст 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 3,528 АЕ
Перихел 2,588 АЕ
3,058 АЕ
Занесување 0,154
5,348 a
272,385°
Наклон 8,472°
295,134°
110,943°

543 Шарлотаастероид од главниот астероиден појас во орбита околу Сонцето.