542 Сузана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
542 Сузана
Откривање
ОткривачПаул Гец
Август Копф
Откриено воХајделберг
Откриено15 август 1904
Ознаки
1904 OQ
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,317 АЕ
Перихел2,492 АЕ
2,905 АЕ
Занесување0,142
4,950 a
124,220°
Наклон12,076°
153,279°
214,250°

542 Сузанаастероид од главниот астероиден појас во орбита околу Сонцето. Откриен од страна на Паул Гец на 15 август 1904 година.