530 Турандот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
530 Турандот
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено11 април 1904
Ознаки
1904 NV
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,887 АЕ
Перихел2,480 АЕ
3,183 АЕ
Занесеност0,221
5,680 a
117,499°
Наклон8,561°
129,217°
201,006°
Физички особености
10,77[2] h
Спектрален тип
F[2]

530 Турандотастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 11 април 1904 година и е наречен по главниот лик во операта Турандот.

Фотометриските набљудувања на овој астероид во 1986 година дале светлосна крива со период од 10,77 ± 0,03 часови и промена на светлинската величина од 0,13 ± 0,02. кривата е асиметрична со двоен максимум и минимум. Овој астероид има спектар кој одговара на објект од спектрален тип F.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „530 Turandot“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-25.
  2. 2,0 2,1 2,2 di Martino, M.; и др. (July 1995), „Intermediate size asteroids: Photoelectric photometry of 8 objects.“, Astronomy and Astrophysics Supplement, 112, стр. 1–7, Bibcode:1995A&AS..112....1D.