531 Церлина

Од Википедија — слободната енциклопедија
531 Церлина
Тридимензионален приказ на 531 Церлина заснован на светлинската крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено12 април 1904
Ознаки
1904 NW
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,339 ае
Перихел2,228 ае
2,783 ае
Занесеност0,200
4,643 a
250,997°
Наклон34,011°
197,880°
57,726°

531 Церлинаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 12 април 1904 година. Набљудувањата направени со сателитот IRAS покажале дека објектот има апсолутна величина од 11,8, пречник од 15,19 км, вртежен период од 16,706 часа, и албедо од 0,1460. Наречен е според лик од Моцартовата опера, Дон Џовани.

Наводи[уреди | уреди извор]

http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=531