527 Евријанта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
527 Еврианта
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 20 март 1904
Ознаки
1904 NR
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 3,141 АЕ
Перихел 2,308 АЕ
2,724 АЕ
Занесување 0,153
4,497 a
89,258°
Наклон 9,676°
120,670°
203,120°

527 Евриантаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 20 март 1904 година и е именуван според хероината од опера на германскиот композитор Карл Марија фон Вебер.