526 Јена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
526 Јена
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 14 март 1904
Ознаки
1904 NQ
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (JDCT 2453600.5)
Апхел 3,551 AU
Перихел 2,682 AU
3,117 AU
Занесување 0,139
5,503 a
177,595°
Наклон 2,172°
137,936°
358,860°

526 Јенаастероид од темидски астероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 14 март 1904 година и е именуван според градот Јена.